Co to jest backpacking

Backpacking (zwany także trampingiem) jest to podróżowanie tanim kosztem. Polega na samodzielnym zwiedzaniu świata podróżując lokalnymi środkami transportu, śpiąc w tanich hotelach, hostelach czy namiotach. Plecaki (po angielsku backpacks) są nieodzownym atrybutem backpackera, bo najlepiej sprawdzają się podczas częstego przemieszczania się. Dzięki takiemu sposobowi podróżowania można dużo lepiej poznać ludzi i kulturę, niż oglądając ją zza szyb autobusu podczas zorganizowanej wycieczki objazdowej. Oczywiście jest to też bardziej męczące fizycznie i trudniejsze podróżowanie, ale także dużo tańsze niż zorganizowana wycieczka.

Jak zorganizować wyprawę

Najłatwiejszy, ale i najdroższy sposób to kupienie wyprawy backpackerskiej w biurze turystycznym (np. www.mktramping.pl). Taka wyprawa to podróżowanie w małej grupce osób z przewodnikiem z biura. Wszystko jest zorganizowane, jednak podróżuje się lokalnymi środkami trasportu i jest to dużo lepsze niż wycieczka objazdowa. Druga propozycja do przyłączenie się do osób, które organizują wyprawę i szukają współtowarzyszy (polecamy forum.travelbit.pl).

Najtrudniej wyprawę przygotować samemu, jednak daje to najwięcej satysfakcji i możliwości. Co trzeba przygotować: Bez znaczenia, czy wyprawę zorganizujesz sam, czy z czyjąś pomocą, mamy kilka porad praktycznych:

A co z malarią?

Malaria jest chorobą występującą głównie w krajach leżących blisko równika. Na stronie www.cdc.gov można sprawdzić występowanie malarii w dowolnym kraju na świecie. Przenoszona jest przez ukąszenia komarów, ale należy pamiętać, że większość komarów nie ma malarii. Przeciwko malarii nie można się jeszcze zaszczepić (ale w testach są już szczepionki), jednak są dostępne różne leki antymalaryczne, które bierze się codziennie lub raz na tydzień (Lariam). Przeciw malarii zaleca się tylko trzy leki (i w tej kolejności): Z leków jest jeszcze Chloroquine (Arechin) + Proguanil (Paludrine), które dają zbyt słabą skuteczność. My od prawie 10 lat nie bierzemy żadnych leków na malarię oprócz WITAMINY B COMPOSITUM, która zmienia skład krwi tak, że komary jej nie lubią. Ten sposób działa, bo zwykle jesteśmy mniej pogryzieni przez komary niż inni turyści. Ponadto staramy się unikać ugryzień przez komary przez stosowanie repelentów oraz zasłanianie ciała (długie nogawki i rękawy). Zawsze też mamy Doxycyclinę, ale tylko na wypadek, gdyby wystąpiły objawy malarii (podobne objawy do grypy oraz gorączka co 24-48 godzin). W razie objawów i tak należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bo malaria może prowadzić do śmierci. Na szczęście do tej pory nic takiego nam się nie przydażyło. Rezygnacja z antymalaryków, które i tak nie dają 100% skuteczności jest najbezpieczniejsza dla organizmu a jest duża szansa, że się nie zachoruje (zwłaszcza w porze suchej, gdy jest mało komarów). Więcej informacji o malarii można znaleźć na stronach www.yahodeville.com oraz na wikitravel.org.

Gdzie jechać

Wyborów miejsc podróży na świecie jest bardzo dużo i mogą starczyć na całe życie: